top of page

2024 Results

Summer League - Headstone Manor (pt.1)

Sunday 16th June

1st - Andrew McCarron - 00:27:06

10th - Maciej Kolterniak - 00:29:35

18th - Stefan Anton - 00:30:15

20th - Ruben Carvajal - 00:30:33

23rd - Mark Greig - 00:30:43

28th - Chris Thompson - 00:31:08

31st - Daniel Wong - 00:31:14

37th - Dustin Daniel - 00:31:43

42nd - Tom Moberly - 00:32:09

44th - Thomas Buckmann - 00:32:14

52nd - Nick Christie - 00:32:58

53rd - Luc Dinh - 00:33:04

57th - Gildas Braine - 00:33:37

62nd - Maurice Quirke - 00:34:16

70th - Sophie Barnard - 00:34:42

83rd - Giles Deards - 00:35:45

85th - Gavin O'Sullivan - 00:35:53

105th - Ellie Keable - 00:37:19

114th - Peter Reupke - 00:37:52

119th - Fran Griffin - 00:38:06

127th - Brian Smyth - 00:38:36

151st - Steve Pond - 00:41:05

169th - Adrian Boylan - 00:41:54

170th - Ian Cooke - 00:41:54

171st - Rob Baillie - 00:41:57

180th - Philip Voke - 00:42:31

182nd - Saikat Chatterjee - 00:42:56

184th - Richard Byrne - 00:43:05

192nd - Lucy Birrell - 00:43:20

202nd - Leanna Mailer - 00:43:52

203rd - Freddie Cooke - 00:43:54

204th - Abigail Thomson - 00:43:54

210th - Chetan Khatry - 00:44:31

211th - Sarah Cooke - 00:44:32

218th - Charles Tatham - 00:45:25

236th - Sarah Dent - 00:47:26

251st - Becky Bench - 00:48:50

254th - Victor Tsui - 00:49:02

255th - James Walerych - 00:49:04

282nd - Monika Kolterniak - 00:53:02

299th - Bill O'Connor - 01:05:04

Battersea Park 10k

Saturday 15th June

Nora Dorsman - 00:54:03

St Albans Half Marathon

Sunday 9th June

355th - Jonah Werth - 01:41:46

410th - George Hicks - 01:43:35

950th - Ian Cooke - 01:56:48

951st - Anastasia Chew - 01:56:48 (168th Female)

1070th - Anifat Bello - 01:59:04 (201st Female)

1333rd - Sarah Cooke - 02:06:46 (302nd Female)

RunThrough Victoria Park 10K

Sunday 9th June

186th - Philip Voke - 00:53:18

Weybridge Half

Sunday 2nd June

4th - Ayo Dada - 01:18:40

Stockholm Marathon

Saturday 1st June

506th - Ruben Carvajal - 03:13:00

Watford Harriers Open Graded Meetings

Wednesday 29th May

6th - Sam Sutherland - 04:27.19 (1500m)

Hackney Half Marathon

Sunday 19th May 

670th - Dustin Daniel - 01:28:37

James Luckett - 01:55:28

14904th - Gemma Keogh - 02:15:31

Sarah Cooke - 02:18:59

Ian Cooke - 02:19:00

Hackney Moves 5K

Saturday 18th May 

964th - Chetan Khatry - 00:27:49

Middlesex T&F County Championships

Lee Valley, Saturday 11th May 

3rd - Emma Sutherland - 24:15.63 (5000m)

5th - Sam Sutherland - 17:03.93 (5000m)

9th - John Brosnan - 18:51.84 (5000m)

2nd - Sam Sutherland - 04:36.09 (1500m)

3rd - Ruben Carvajal - 04:39.15 (1500m)

3rd - Ayo Dada - 02:08.58 (800m)

6th - Ruben Carvajal - 02:14.92 (800m)

5th - Bill O'Connor - 11.45m (2000m Discus Throw)

4th - Bill O'Connor - 4.13m (7.26kg Shot Put)

Pednor 5

Monday 6th May

4th - Sam Sutherland - 00:27:51 (1st M40)

8th - Robert Duggleby - 00:28:29

34th - Luke Kretschmer - 00:31:21

62nd - Nick Christie - 00:34:08

176th - Roma Denetto - 00:43:45

Men's Team finished 4th

Milton Keynes Marathon

Monday 6th May

528th - Emma Sutherland - 03:48:53

849th - Abigail Smith - 04:10:41

1352nd - Charles Tatham - 04:53:29

Watford 10K

Monday 6th May

Neville Haneef - 01:18:55

BMC Bannister Miles - 70th Anniversary

University of Oxford - Monday 6th May

 

1 Mile

5th in race 2 - Ruben Carvajal - 04:57.21

1500m

144th - Ruben Carvajal - 04:39.38

Euston Estate Trail Half Marathon

Sunday 5th May

35th - Lucy Birrell - 02:24:35

Newport Marathon

Sunday 28th April

156th - Frederick Purcell - 03:00:43

Hamburg Marathon 

Sunday 28th April

891st - Patrick Childs - 03:12:16

RunThrough Regents Park 10K

Saturday 27th April

231st - Stephan Richtering - 00:53:38

Chiltern Ridge Ultra Trail 50K

Saturday 27th April - Tring

165th - Sarah Power - 06:29:38

London Marathon 

Sunday 21st April

352nd - Alastair Matheson - 02:34:24

373rd - Matt Kitching - 02:34:45

449th - Andrew McCarron - 02:36:00

537th - Sam Sutherland - 02:37:09

1012th - Robert Duggleby - 02:43:10

1526th - Harriet Preedy - 02:48:12

3174th - Daniel Wong - 02:58:18

3571st - Ayo Dada - 02:59:42

3945th - Barry Roberts - 03:02:09

4227th - Samuel Barrell - 03:03:57

5123rd - Stuart Woolmer - 03:09:24

6608th - Maurice Quirke - 03:16:30

7465th - Emma Yentis - 03:20:30

8070th - Sophie Barnard - 03:23:08

11189th - Adrian Boylan - 03:33:25

11334th - Fawad Karim - 03:33:55

13568th - Joanna Braine - 03:41:30

16450th - Victor Tsui - 03:49:21

17835th - Giles Deards - 03:53:02

19187th - Anastasia Chew - 03:56:21

26485th - Aurelien Faucheux - 04:17:53

33347th - Rob Baillie - 04:40:33

33916th - Reena Aggarwal - 04:42:26

35996th - Gildas Braine - 04:49:51

35998th - Martin Sigsworth - 04:49:51

40789th - Celeste Stevens - 05:09:33

42426th - Linzi Frankal - 05:17:45

50548th - Jenny Humphreys - 06:18:57

52054th - Bill O'Connor - 06:41:45

Highgate Harriers Early Season Open Meeting 3000m

Wednesday 17th April

14th - Ruben Carvajal - 00:10:21.70

Boston Marathon (USA)

Monday 15th April

3386th - Georgia Holden - 03:03:11

11654th - Fran Griffin - 03:38:39

Flitwick 10K

Sunday 14th April

133rd - Adrian Boylan - 00:47:33

550th - Sofia Ali - 01:08:55

Manchester Marathon

Sunday 14th April

Stefan Anton - 02:54:10
François Alba - 02:57:32
Rory McDowell - 03:01:12
Luc Dinh - 03:26:12
Nick Christie - 03:30:02
9661st - Brian Smyth - 03:59:41
Thomas Coleman - 04:18:56
Richard Byrne - 04:20:44

NN Marathon Rotterdam

Sunday 14th April

4051st - Nora Dorsman - 03:29:28

Hughenden 10K

High Wycombe - Saturday 13th April

169th - Ziggy Brennan - 01:20:12

RunThrough Chase the Sun Olympic Park - 5K

Wednesday 10th April

107th - Bill O'Connor - 00:32:25

London Landmarks Half

Sunday 7th April

8959th - Becky Bench - 02:13:20

10623rd - Monika Kolterniak - 02:19:23

Lee Valley April Open 100M

Saturday 6th April

7th - Keith Bacchus - 13.31

Prague Half Marathon

Saturday 6th April

4863rd - Fleur Drummond - 01:59:27
13041st - Sofia Ali - 02:45:21

Kew the Run Half Marathon

Saturday 31th March

511th - Hayley Goold - 1:47:31

615th - Chloe Hand - 1:51:18

1172nd - Beatrice Bowlby - 2:04:44

Kew THE RUN 10k

Saturday 30th March

17th - Dustin Daniel - 00:37:28 (PB)

18th - Stefan Anton - 00:37:29

46th - Nick Christie - 00:40:17

1194th - Ziggy Brennan - 01:07:27

1275th - Sofia Ali - 01:09:19

RunThrough Victoria Park London

Friday 29th March

46th - Daniel Wong - 01:23:48 (SB)

48th - Joe Karsberg - 01:24:14 (PB)

RunFest at Lee Valley - Half Marathon

Sunday 24th March

136th - Anna Feild - 02:00:48

Thames Riverside 20

Sunday 24th March

178th - Anastasia Chew - 02:52:15

Hastings Half Marathon

Sunday 24th March

2179th - Ian Cooke - 02:34:40

2180th - Sarah Cooke - 02:34:40

Southern Women's 6-Stage Relays (7.2K)

Sunday 24th March

4th (leg) - Harriet Preedy - 00:31:49

Hampton Court Palace Half Marathon

Sunday 24th March

38th - Sven Reisinger - 01:19:40

49th - Edwin Mooney - 01:20:33

54th - Stefan Anton - 01:20:54

62nd - François Alba - 01:21:50

72nd - Mark Greig - 01:22:42

106th - Frederick Purcell - 01:25:27

451st - George Hicks - 01:36:04

480th - Toby Butcher - 01:36:33

596th - Giles Deards - 01:39:00

652nd - Joanna Braine - 01:39:41

1306th - Sam Sutherland - 01:48:33

1493rd - Millie Purcell - 01:50:44

2548th - Anifat Bello - 02:01:32

2979th - Reena Aggarwal - 02:07:25

3006th - Saikat Chatterjee - 02:07:49

3704th - Susan Kennedy - 02:18:52

3812th - Emma Sutherland - 02:21:21

Hillingdon 20M

Sunday 24th March

102nd - Luc Dinh - 02:41:51

Queen of the Suburbs Trail 25k

Saturday 23rd March

27th - Brian Smyth - 02:18:20

Kingston Break-fest Run 2024

Sunday 17th March

8 miles

5th - Ayo Dada - 00:48:36

20 miles

Emma Yentis - 02:48:01 (pacer)

MK Festival of Running 2024

Half Marathon - Sunday 17th March

Jen Armson - 01:23:30

Abi Smith - 01:44:44
 

Dunstable Town Mayor's Charity 5 Mile Run

Sunday 17th March

Freddie Cooke - 00:51:23

Becky Bench - 00:51:23

Middlesex Indoor Championships 2024

Lee Valley - 1500m - Sunday 17th March

1st Middlesex, 5th Tri County - Ruben Carvajal - 00:04:41

Podium Festival 5K

Saturday 16th March

34th - Sam Sutherland - 00:16:21

RunThrough Victoria Park Half Marathon

Sunday 10th March

35th - Jimmy Perkins - 01:23:41

54th - Charlie Rossington - 01:26:10

608th - Linzi Frankal - 02:18:18

Battersea Park Half Marathon

Saturday 9th March

393rd - Fawad Karim - 01:41:31

628th - Martin Sigsworth - 01:51:56

Mornington Chasers Winter Series 10k

Regents Park - Sunday 3rd March

Giles Deards - 00:45:03

Cambridge Half Marathon

Sunday 3rd March

3073rd - Melanie McGovern - 01:42:35

RunThrough Regents Park 10K

Sunday 25th February

42nd - Emma Yentis - 00:44:18

London Winter Run 10k

Sunday 25th February

1444th - Alexander Emery - 00:45:33

2354th - Thomas Coleman - 00:48:17

2431st - Elsa Coleaux - 00:48:27

3653rd - Rosemary Chamberlain - 00:51:27

7188th - Claudia Ash - 00:57:44

7819th - Becky Bench - 00:58:41

8119th - Freddie Cooke - 00:59:09

9515th - Kimberly Pond - 01:01:29

9933rd - Rebecca Kelley - 01:02:18

Brighton Half Marathon 2024

Sunday 25th February

287th - Patrick Childs - 01:26:50

830th - Ben Posen - 01:37:00

2158th - James Luckett - 01:47:46

Serpentine Last Friday of the Month 5K

Friday 23rd February

36th - Dustin Daniel - 00:17:56 (PB)

67th - Gildas Braine - 00:19:35

Hampton Court Half Marathon

Sunday 18th February

185th - Gabrielle Smart - 01:32:51

517th - Sarah Power - 01:50:25

Harrow Hill 10K

Sunday 18th February

59th - Steve Pond - 00:49:32

61st - Tom Seddon - 00:49:32

67th - Brian Smyth - 00:50:05

95th - Anna Field - 00:56:19

123rd - Charles Tatham - 01:00:40

126th - Sarah Cooke - 01:01:32

127th - Ian Cooke - 01:01:30

145th - Linzi Frankal - 01:05:22

169th - John Walerych - 01:11:39

178th - Neville Haneef - 01:19:15

Zurich Maratón de Sevilla

Sunday 18th February

1241st - Rory McDowell - 02:55:32

British Masters Indoor Championships

Sunday 18th February

Bill O'Connor:

3rd - 400m - 00:02:10.15

2nd - Shot Put - 5.82m

Marriott's Way Half Marathon

Sunday 11th February

14th - Jimmy Perkins - 01:42:12

Eastern Masters AC and Veterans AC Indoor Championships

Sunday 11th February

Bill O'Connor:

6th - 200m - 00:64.69

5th - 400m - 02:46.16

5th - 800m - 05:12.31

4th - Shot Put - 5.96m

Chiltern League

Oxford (Horspath) - Saturday 10th February

9.1km - Senior/Vet Men

63rd - Sam Sutherland - 00:38:54

75th - Dustin Daniel - 00:39:37

112th - Ruben Carvajal - 00:41:37

127th - Mark Greig - 00:42:10

146th - Andrew Jackson - 00:43:32

158th - John Brosnan - 00:44:00

232nd - George Hicks - 00:48:54

248th - Maurice Quirke - 00:49:59

259th - Max Stephan - 00:50:45

294th - Bryan Smyth - 00:56:09

5.7km - Senior/Vet Women

43rd - Sophie Barnard - 00:29:10

127th - Roma Denetto - 00:36:14

130th - Emma Sutherland - 00:36:23

136th - Susan Kennedy - 00:36:55

148th - Lucy Birrell - 00:38:21

Watford Half

Cassiobury Park - Sunday 4th February

Female results (gender position)

3rd - Jen Armson - 01:25:55

20th - Sophie Barnard - 01:37:26

41st - Beatrice Bowlby - 01:42:20

48th - Fran Griffin - 01:43:13

61st - Joanna Braine - 01:45:24

87th - Emma Yentis - 01:50:10

105th - Jenny Humphreys - 01:52:31

139th - Leanna Mailer - 01:59:54

146th - Lisa Forrester - 01:59:57

154th - Elisabeth Horridge - 02:00:36

176th - Anifat Bello - 02:03:46

186th - Anna Feild - 02:04:45

190th - Emma Sutherland - 02:05:01

191st - Susan Kennedy - 02:05:02

301st - Sarah Cooke - 02:22:03

Male results (overall position)

1st - Matt Kitching - 01:12:28

14th - Sam Sutherland - 01:17:18

58th - Mark Greig - 01:24:16

67th - Stefan Anton - 01:25:13

79th - François Alba - 01:26:24

80th - James Welch - 01:26:24

107th - John Brosnan - 01:28:32

125th - Sam Barrell - 01:29:30

197th - Maurice Quirke - 01:35:22

328th - George Hicks - 01:41:32

415th - Giles Deards - 01:45:22

471st - Gavin O'Sullivan - 01:47:02

727th - Victor Tsui - 01:56:37

743rd - Stephen Pond - 01:57:31

806th - Hardik Rathod - 02:00:37

904th - Rob Baillie - 02:05:17

944th - Saikat Chatterjee - 02:07:07

1159th - Ian Cooke - 02:22:03

1241st - John Walerych - 02:30:49

Ealing Mile

Friday 2nd February

3rd - Ruben Carvajal - 00:05:06

SEAA Main Cross Country Championships

Beckenham Place Park - Saturday 27th January

Female - 8km

196th - Gabrielle Smart - 00:35:44

238th - Joanna Braine - 00:37:55

275th - Emma Sutherland - 00:39:37

306th - Roma Deneto - 00:41:47

314th - Susan Kennedy - 00:42:27

Male - 15km

250th - Sam Sutherland - 00:54:05

278th - Robert Duggleby - 00:54:52

330th - Ruben Carvajal - 00:56:27

337th - Dustin Daniel - 00:56:40

401st - Matthew Duckett - 00:58:56

418th - Jimmy Perkins - 00:59:42

430th - John Brosnan - 01:00:03

438th - Luke Kretschmer - 01:00:20

477th - Andrew Jackson - 01:01:56

563rd - George Hicks - 01:05:37

688th - Richard Byrne - 01:14:12

Fred Hughes 10M

St Albans - Sunday 21st January

10th - Matt Kitching - 00:55:40

17th - Sam Sutherland - 00:58:06

19th - Andrew McCarron - 00:58:24

44th - Ayo Dada - 01:01:30

60th - James Welch - 01:02:43

65th - Stefan Anton - 01:03:01

66th - Ruben Carvajal - 01:03:07

67th - Mark Greig - 01:03:12

71st - Dustin Daniel - 01:03:21

74th - François Alba - 01:03:46

76th - Jen Armson - 01:03:50

77th - Thomas Mann - 01:04:03

90th - Maciej Kolterniak - 01:05:30

112th - John Brosnan - 01:07:17

174th - Beatrice Bowlby - 01:11:32

184th - Maurice Quirke - 01:11:45

185th - Luc Dinh - 01:11:48

186th - Ben Posen - 01:12:06

202nd - Sophie Barnard - 01:12:55

274th - Gavin O'Sullivan - 01:16:36

300th - Piers Harrison - 01:16:54

306th - Giles Deards - 01:18:02

325th - Stephen Allison - 01:18:08

327th - Emma Yentis - 01:18:05

387th - Adrian Boylan - 01:21:43

419th - Jodie Whitelaw - 01:21:34

434th - Leanna Mailer - 01:24:12

435th - Anastasia Chew - 01:24:13

456th - Louise Goldsmith - 01:23:29

458th - James Luckett - 01:23:59

466th - Martin Sigsworth - 01:26:01

467th - Gildas Braine - 01:26:01

531st - Lisa Forrester - 01:27:06

567th - Richard Byrne - 01:29:03

569th - Victor Tsui - 01:29:05

583rd - Nadia Morris - 01:29:48

608th - Philip Voke - 01:32:11

645th - Anna Feild - 01:32:42

655th - Chetan Khatry - 01:34:36

674th - Charles Tatham - 01:33:55

677th - Saikat Chatterjee - 01:34:34

687th - Elisabeth Horridge - 01:33:54

710th - Emma Sutherland - 01:35:42

711th - Susan Kennedy - 01:34:35

721st - Brian Smyth - 01:37:11

726th - Claire Thurston - 01:35:44

727th - Lucy Birrell - 01:35:52

770th - Sarah Dent - 01:38:51

784th - Ian Cooke - 01:40:23

785th - Sarah Cooke - 01:40:23

832nd - Freddie Cooke - 01:42:22

856th - Becky Bench - 01:44:45

871st - Trevor Mathurin - 01:45:15

872nd - Patrick Brennan - 01:45:14

907th - John Walerych - 01:51:05

931st - Linzi Frankal - 01:53:07

946th - Sofia Ali - 01:55:29

RunThrough Regents Park 10K

London Regent's Park - Sunday 21st January

85th - Melanie McGovern - 00:47:21

Chiltern League

Cassiobury Park (Watford) - Saturday 13th January

10km - Male

52nd - Sam Sutherland - 00:37:51

61st - Harry Brierley - 00:38:16

101st - Dustin Daniel - 00:40:05

119th - James Welsh - 00:40:59

138th - Maciej Kolterniak - 00:41:29

139th - Ruben Carvajal - 00:41:41

145th - Jimmy Perkins - 00:41:55

157th - Luke Kretschmer - 00:42:22

163rd - Mark Greig - 00:42:42

174th - François Alba - 00:42:57

182nd - Andrew Jackson - 00:43:23

241st - Maurice Quirke - 00:46:29

301st - Steve Pond - 00:50:36

306th - Peter Reupke - 00:51:06

312th - Richard Byrne - 00:51:40

317th - Bryan Smyth - 00:52:27

321st - Adrian Boylan - 00:53:05

348th - William O'Connor - 01:18:33

6km - Female

40th - Sophie Barnard - 00:23:38

143rd - Emma Sutherland - 00:28:33

153rd - Susan Kennedy - 00:29:08

162nd - Roma Denetto - 00:29:38

170th - Lucy Birrell - 00:30:20

222nd - Sofia Ali - 00:39:44

223rd - Ziggy Brennan - 00:39:44

Surrey County Cross Country Championships

Dorking - Sunday 7th January

Female - 8.4km

15th - Harriet Preedy - 00:34:56

Country to Capital Ultra 2024

Saturday 6th January

160th - Gavin O'Sullivan - 08:06:18

245th - Elisabeth Horridge - 08:59:37

Middlesex Cross Country Championships 

Perivale (Horsenden Hill) - Saturday 6th January

U11 - 1.5km

20th - Zurrell Quaye-Murray - 00:08:07

Women - 8km 

29th - Sophie Barnard - 00:38:32

30th - Beatrice Bowlby - 00:38:36

49th - Jodie Whitelaw - 00:44:47

63rd - Emma Sutherland - 00:47:42

66th - Daniela Nolan - 00:48:20

68th - Susan Kennedy - 00:49:06

73rd - Alexandra Phillips - 00:50:42

76th - Lucy Birrell - 00:51:12

82nd - Sarah Dent - 00:55:23

86th - Linzi Frankal - 00:59:46

87th - Monica Kolterniak - 01:04:16

Men - 12km

46th - Robert Duggleby - 00:50:31

50th - Dustin Daniel - 00:50:56

51st - Sam Sutherland - 00:51:25

56th - Maciej Kolterniak - 00:51:45

59th - Ruben Carvajal - 00:52:04

66th - Mark Greig - 00:53:02

79th - François Alba - 00:56:04

86th - Jimmy Perkins - 00:57:07

89th - Andrew Jackson - 00:58:08

98th - John Brosnan - 00:59:55

100th - Nicholas Le Beulze - 01:00:04

110th - Maurice Quirke - 01:01:36

115th - Stephen Allison - 01:02:46

121st - Stephen Pond - 01:05:40

123rd - Giles Deards - 01:06:25

127th - Richard Byrne - 01:09:51

132nd - Patrick Brennan - 01:21:03

133rd - Charles Tatham - 01:22:55

NYD Serpentine 10k

Monday 1st January

42nd - Matthew Duckett - 00:37:15

49th - Sam Sutherland - 00:37:54

61st - John Brosnan - 00:38:58

66th - Mark Greig - 00:39:11

75th - Stefan Flash - 00:39:27

92nd - François Alba - 00:40:06

100th - Nick Christie - 00:40:49

109th - Stuart Woolmer - 00:41:13

133rd - Gabrielle Smart - 00:42:58

134th - Gildas Braine - 00:42:32

145th - Maurice Quirke - 00:43:34

202nd - Fawad Karim - 00:46:08

294th - Philip John Voke - 00:51:38

325th - Victor Tsui - 00:52:54

345th - Chetan Khatry - 00:54:29

360th - Patrick Brennan - 00:54:31

378th - Anna Feild - 00:55:36

384th - Charles Tatham - 00:56:05

398th - Sarah Dent - 00:56:35

439th - Becky Bench - 00:58:46

448th - Emma Sutherland - 00:59:06

449th - Alexandra Phillips - 00:59:07

482nd - Ceri Meyrick - 01:01:25

557th - Sofia Ali - 01:08:52

558th - Elizabeth Brennan - 01:08:54

581st - William O'Connor - 01:15:07

bottom of page