2020 Results

Thames Path, 100 mile
5th Sept 2020

8th. Martin Hanicinec (16:30:03)

Virtual Summer League #2, 10k
19th Jul 2020

Senior results (Five miles approx)

3rd. Sam Sutherland (26:34)

4th. Matt Kitching (26:38)

9th. Andy McCarron (26:57)

17th. Edwin Mooney (28:31)

20th. Neil Hutchison (28:58)

37th. Matt Duckett (30:24)

43rd. Maciej Kolterniak (31:08)

46th. James Welch (31:25)

50th. Thomas Mann (31:40)

54th. Charlie Rossington (31:57)

60th. Karima Harris (32:14)

61st. John Gilchrist (32:15)

68th. Stuart Woolmer (32:48)

73rd. Michelle Maddick (33:02)

79th Jasper Llewellyn (33:27)

91st. Gildas Braine (34:12)

98th. Matt Peffers (34:22)

108th. Tanansheh Abrahams (34:54)

109th. Tom Alexander (35:17)

118th. Paul Scullion (36:01)

123rd. Sophie Barnard (36:14)

125th. Johan Ekblom (36:15)

144th. Tom Hutchison (37:25)

147th. Anita McCarron (37:40)

157th. Tim Lewin (38:08)

159th. Gabby Smart (38:15)

169th. Eleanor Buck (38:45)

176th. Peter Reupke (39:17)

181st. Adrian Boylan (39:35)

182nd. Ben Posen (39:35)

184th. Fiona Eagle (39:38)

193rd. Charles Tatham (39:55)

197th. Dan Levy (40:20)

208th. Rob Baillie (40:57)

211th. Anastasia Chew (41:02)

217th. Jenny Humphreys (41:10)

219th. Agnes Nagy (41:27)

222nd. Freddie Harris (41:33)

223rd. Nick Mailer (41:36)

226th. Leanna Mailer (41:51)

229th. Amelia Carman (42:07)

230th. Ed Harris (42:12)

236th. Jojo Braine (42:39)

238th. Patrick Brennan (42:45)

249th. Rich Byrne (43:18)

258th. James Walerych (43:39)

285th. Reena Aggarwal (45:08)

295th. Trevor Mathurin (45:38)

307th. Susan Kennedy (46:53)

318th. Martin Petry (47:38)

324th. Chetan Khatry (48:38)

328th. Mary Shepherd (48:57)

330th. Alice Galal (49.08)

335th. Elizabeth Tatham (49:58)

346th. Amanda Martin (51:20)

351st. Monika Kolterniak (52:14)

353rd. Dawn Seiffert Neale (52:33)

356th. Ceri Meyrick (53:00)

360th. Alice Lester (53:46)

363rd. Ziggy Brennan (54:08)

369th. John Walerych (54:50)

370th. Shade Oshunrhinde (54:56)

372nd. Sofia Ali (55:39)

373rd,. Louise Hinshelwood (55:52)

379th. Bill O'Connor (56:49)

404th. Saikat Chatterjee (1:07:11)

408th. Emma Sutherland (1:14:56)

409th. Georgey Thorborn (1:36:11)

410th. Emma Yentis (1:40:20)

 

Junior results

45th. Tom Harris (8:09)

47th. Jessie Mailer (8:13)

50th. Bella Harris (8:24)

54th. Marissa McCarron (8:33)

60th. Iris Steer (9:00)

65th. Serena McCarron (9:32)

77th. Betsy Steer (11:23)

85th. Ella Braine (14:18)

86th. Jessie Braine (14:18)

Virtual Summer League #1, 10k
14th Jun 2020

Senior results

1st. Sam Sutherland (34:27)

2nd. Andy McCarron (34:28)

3rd. Matt Kitching (34:29)

5th. Edwin Mooney (34:59)

6th. Sam Barrell (35:28)

9th. Matt Duckett (35:45)

25th. Stefan Anton (37:52)

37th. Jen Armson (38:50)

45th. Thomas Mann (39:37)

46th. Neil Hutchison (39:39)

53rd. Johan Ekblom (39:54)

66th. Karima Harris (40:40)

74th. John Gilchrist (41:27)

85th. Tom Hutchison (42:33)

86th. Tanasheh Abrahams (42:37)

94th. Martin Hanicinec (43:06)

100th. Jasper Llewellyn (43:21)

101st. Matt Peffers (43:23)

104th. Florentina Radu (43:28)

107th. Martin Petry (43:53)

110th. Gildas Braine (44:03)

117th. Tom Alexander (44:31)

124th. Georgey Thorborn (45:08)

136th. James Welch (46:21)

149th. Greg Mailer (47:11)

150th. Ben Posen (47:15)

165th. Paul Scullion (47:58)

167th. Anita McCarron (48:07)

187th. Patrick Brennan (49:39)

187th. Gabby Smart (49:39)

190th. Peter Reupke (49:46)

193rd. Maciej Kolterniak (50:12)

198th. Sophie Barnard (50:35)

200th. Rob Baillie (50:43)

223rd. Eleanor Buck (52:26)

225th. Emma Yentis (52:31)

227th. Charles Tatham (52:39)

228th. Emma Sutherland (52:46)

235th. Max Witt (53:09)

236th. Izzy Witt (53:09)

241st. Rich Byrne (53:23)

244th. Ed Harris (53:36)

250th. Amelia Carman (53:54)

259th. Leanna Mailer (54:23)

264th. Nick Mailer (54:40)

268th. Jenny Humphreys (55:15)

270th. Monika Chajecka (55:23)

293rd. Simon Godwin (56:32)

299th. Anastasia Chew (56:52)

300th. Kate Jones (57:03)

302nd. Tim Lewin (57:17)

303rd. Gilly Cross (57:17)

304th. Lucy Birrell (57:17)

311th. Jojo Braine (57:43)

325th. Martin Sigsworth (58:49)

326th. Charlie Morris (58:49)

333rd. James Walerych (58:58)

340th. Alice Galal (1:00:00)

344th. Reena Aggarwal (1:00:46)

362nd. Dan Levy (1:02:32)

371st. Natalie Hall (1:03:52)

385th. Trevor Mathurin (1:05:41)

386th. Susan Kennedy (1:05:41)

387th. Ceri Meyrick (1:05:47)

393rd. John Walerych (1:07:27)

394th. Jana Wolfova (1:07:28)

398th. Sofia Ali (1:07:52)

405th. Louise Hinshelwood (1:10:00)

408th. Ziggy Brennan (1:10:14)

414th. Chetan Khatry (1:12:01)

419th. Ian Cooke (1:13:01)

420th. Sarah Cooke (1:13:01)

428th. Saikat Chatterjee (1:14:40)

440th. Frances Sutherland (1:19:39)

 

Junior results

30th. Adam Reupke (7:29)

36th. Jessie Mailer (7:55)

48th. Marissa McCarron (8:48)

58th. Bella Harris (9:37)

59th. Jos Witt (9:50)

60th. Serena McCarron (9:55)

76th. Hannah Baillie (12:01)

78th. Zoe Futter (12:40)

79th. Emma Baillie (13:28)

The Big Half, London
1st Mar 2020

220th. Sam Sutherland (1:15:64)

410th. Neil Hutchison (1:19:49)

470th. Edwin Mooney (1:20:56)

491st. Stefan Anton (1:21:17)

713th. Jennifer Armson (1:24:02)

1085th. Karima Harris (1:27:56)

1087th. Michelle Maddick (1:27:58)

1804th. Sophie Barnard (1:34:05)

2846th. Melanie McGovern (1:39:49)

2997th. Joanna Braine (1:40:28)

4565th. Molly Burlingham (1:47:46)

4947th. Georgina Thorborn (1:49:22)

5601st. Catello Alberti (1:51:50)

5871st. Charlie Morris (1:52:52)

5998th. Dan Futter (1:53:19)

8345th. Natalie Hall (2:01:47)

8348th. Gildas Braine (2:01:47)

8355th. Emma Jones (2:01:48)

9167th. Reena Aggarwal (2:05:20)

10287th. Muhammad Qasim Bin Abul As (2:10:41)

10468th. Ian Cooke (2:11:32)

13926th. Bill O'Connor (2:34:43)

14731st. Sarah Cooke (2:44:47)

The National Cross Country Championships, Nottingham
22nd Feb 2020

Senior men (12km approx)

313th. Andrew McCarron (51:58)

599th. Sam Sutherland (56:14)

684th. John Gilchrist (57:36)

1347th. Sean Lightbown (1:09:02)

Harrow Hill 10k
16th Feb 2020

6th. John Gilchrist (39:43)

18th. Alan Lawrenson (43:35)

31st. Sophie Barnard (46:21)

39th. Sean Lightbown (47:39)

86th. James Walerych (55:31)

94th. Charlie Morris (57:34)

155th. Chetan Khatry (1:09:08)

158th. John Walerych (1:09:13)

Ian Cooke (1:10:45)

Sarah Cooke (1:10:45)

Chiltern League XC 2019/20: Milton Keynes
8th Feb 2020

Senior men (8,400 metres)

50th. Neil Hutchison (31:12)

67th. Sathiyan Sivathas (31:57)

86th. John Gilchrist (32:33)

148th. Sam Sutherland (34:34)

202nd. Martin Hanicinec (36:36)

243rd. Martin Petry (38:26)

244th. Tom Alexander (38:27)

260th. Maurice Quirke (39:14)

267th. Richard Byrne (39:35)

327th. Adrian Boylan (43:24)

333rd. Tim Lewin (44:17)

347th. Charles Tatham (45:59)

361st. Trevor Mathurin (49:28)

369th. Bill O'Connor (55:04)

 

Senior women (5,600 metres)

14th. Michelle Maddick (22:48)

27th. Karima Harris (24:21)

75th. Melanie McGovern (26:39)

98th. Gillian Cross (27:27)

113th. Gabby Smart (28:08)

159th. Jana Wolfova (29:56)

162nd. Amelia Carman (30:18

180th. Susan Kennedy (31:11)

221st. Sarah Cooke (37:01)

135th. Sofia Ali (229th)

Watford Half Marathon
2nd Feb 2020

Note: disparity between absolute positions and net timing may make results appear skewed. however they are correct.

 

5th. Matt Kitching (1:12:24)

27th. Sam Sutherland (1:18:04)

82nd. John Gilchrist (1:25:59)

87th. James Welch (1:26:11)

98th. Martin Hanicinec (1:26:46)

103rd. Karima Harris (1:27:31)

195th. Johan Ekblom (1:31:48)

350th. Gildas Braine (1:39:57)

392nd. Neil Hutchison (1:41:26)

393rd. Jasper Llewllyn (1:41:41)

394th. Martin Petry (1:41:24)

475th. Ben Posen (1:44:54)

484th. Leanna Mailer (1:45:09)

497th. Peter Reupke (1:45:39)

521st. Daniel Futter (1:44:53)

524th. Melanie McGovern (1:45:32)

561st. Adrian Boylan (1:46:34)

589th. Gabby Smart (1:48:33)

647th. Charles Tatham (1:49:41)

729th. Georgina Thorborn (1:52:41)

736th. James Walerych (1:53:32)

809th. Tim Lewin (1:56:23)

948th. Jana Wolfova (2:01:43)

985th. Emma Yentis (2:04:00)

986th. Charlie Morris (2:03:50)

1078th. Katrina Zee (2:09:46)

1118th. Emma Sutherland (2:12:44)

1123rd. Susan Kennedy (2:13:03)

1124th. Trevor Mathurin (2:13:03)

1275th. John Walerych (2:27:16)

1291st. Chetan Khatry (2:29:52)

1293rd. Ian Cooke (2:29:49)

SEAA Southern XC Main Championships, Parliament Hill
25th Jan 2020

Under 13 girls (3,000m)

203rd. Nico Lind (15:43)

 

Senior women (8,000m)

141st. Michelle Maddick (35:42)

176th. Karima Harris (36:51)

291st. Joanna Braine (40:04)

294th. Melanie McGovern (40:08)

376th. Georgina Thorborn (42:13)

430th. Gillian Cross (43:31)

489th. Anastasia Chew (45:38)

542nd. Jana Wolfova (47:11)

571st. Lucy Birrell (48:25)

572nd. Emma Yentis (48:30)

573rd. Amelia Carman (48:30)

631st. Charlie Morris (52:43)

 

Senior men (15,000m)

220th. Andrew McCarron (57:07)

336th. Neil Hutchison (59:51)

426th. John Gilchrist (1:01:52)

516th. Sam Sutherland (1:03:21)

633rd. Martin Hanicinec (1:05:43)

659th. Matthew Duckett (1:06:17)

872nd. Martin Petry (1:12:09)

946th. Sean Lightbown (1:14:41)

956th. Peter Reupke (1:14:58)

962nd. Tom Alexander (1:15:12)

985th. Richard Byrne (1:16:33)

1031st. Gildas Braine (1:18:54)

1169th. Sageet Amlani (1:35:10)

Fred Hughes 10, St Albans
19th Jan 2020

Note that absolute positioning and net time are used, which may make ordering appear off, however they are correct.

 

2nd. Matt Kitching (52:45)

12th. Sam Sutherland (58:12)

51st. Michael Dmitrzak (1:03:38)

63rd. Bella Mackenzie (1:04:18)

66th. Will Harrison (1:04:34)

68th. James Welch (1:04:54)

85th. Karima Harris (1:05:54)

95th. Jen Armson (1:07:03)

102nd. Michelle Maddick (1:07:18)

129th. Alan Lawrenson (1:09:27)

151st. Stewart Bowring (1:11:01)

192nd. Joanna Braine (1:13:18)

193rd. Fiona Eagle (1:13:18)

269th. Tim Lewin (1:17:45)

281st. Melanie McGovern (1:18:06)

336th. Adrian Boylan (1:18:52)

366th. Patrick Brennan (1:20:37)

391st. Leanna Mailer (1:22:11)

418th. Gildas Braine (1:22:52)

419th. Gillian Cross (1:22:52)

420th. Martin Sigsworth (1:22:53)

431st. Charles Tatham (1:23:39)

449th. Jenny Humphreys (1:24:21)

572nd James Walerych (1:29:19)

573rd. Georgina Thorborn (1:29:22)

574th. Anastasia Chew (1:29:24)

588th. Kirstie Groombridge (1:30:32)

648th. Sean Lightbown (1:32:56)

749th. Susan Kennedy (1:40:10)

752nd. Charlie Morris (1:39:16)

826th. John Walerych (1:45:57)

845th. Sofia Ali (1:48:20)

882nd. Chetan Khatry (1:57:03)

903rd. Emma Sutherland (2:03:33)

904th. Frances Sutherland (2:03:35)

Chiltern League XC 2019/2020: Keysoe
11th Jan 2020

Senior men

56th. Matt Kitching (40:31)

77th. Neil Hutchison (41:56)

101st. Sam Sutherland (42:59)

179th. Gez Medinger (46:35)

235th. Maurice Quirke (49:37)

241st. Peter Reupke (49:51)

254th. Richard Byrne (50:42)

257th. Martin Petry (51:08)

285th. Adrian Boylan (53:11)

308th. Charles Tatham (55:46)

324th. Tim Lewin (57:46)

343rd. Trevor Mathurin (1:03:41)

350th. Bill O'Connor (1:13:07)

 

Senior women

18th. Michelle Maddick (25:25)

22nd. Karima Harris (25:58)

44th. Sophie Barnard (27:17)

93rd. Melanie McGovern (29:36)

122nd. Gillian Cross (30:34)

155th. Amelia Carman (32:19)

183rd. Charlie Morris (34:17)

193rd. Susan Kennedy (34:54)

233rd. Sofia Ali (43:17)

235th. Ziggy Brennan (43:37)

237th. Frances Sutherland (45:08)

Middlesex Cross Country Championships, Wormwood Scrubs
4th Jan 2020

Senior women (8,000m)

19th. Karima Harris (36:15)

23rd. Michelle Maddick (37:14)

35th. Sophie Barnard (39:19)

40th. Joanna Braine (39:57)

63rd. Gillian Cross (43:31)

71st. Georgina Thorborn (44:51)

85th. Lucy Birrell (48:37)

88th. Susan Kennedy (49:12)

95th. Sarah Cooke (60:18)

 

Senior men (12,000m)

31st. Andrew McCarron (47:54)

51st. Sam Sutherland (50:30)

56th. Neil Hutchison (50:51)

125th. Maurice Quirke (59:36)

134th. Sean Lightbown (62:00)

139th. Tom Alexander (62:58)

155th. Martin Petry (68:11)

157th. Charles Tatham (69.36)

159th. Gildas Braine (72:35)

160th. Edward Harris (72:35)

164th. Ian Cooke (85:22)

165th. James Walerych (85:22)

166th. Bill O'Connor (91:31)

Serpentine New Years Day 10km
1st Jan 2020

60th. Bella McKenzie (38:38)

187th Georgina Thorborn (46:36)

190th. Charles Tatham (46:47)

214th. Patrick Brennan (48:01)

337th: Susan Kennedy (54:09)

338th. Reena Aggarwal (54:11)

451st. Bill O'Connor (1:03:28)