Beer Mile

Tuesday 20th December, WSC


Johnny Suttle, Beer - 00:08:26
Matt Wooden, Beer - 00:08:36
Jojo Braine, G&T - 00:09:20
Tim, Beer - 00:09:34
Kate Jones, G&T - 00:09:40
Danielle Howe, G&T - 00:09:46
James Walerych, Beer - 00:10:07
Natalie Hall, G&T - 00:10:08
Franco Genovese, G&T/Ginger - 00:10:26
Alan Lawrenson, Beer - 00:10:27
Susan Kennedy, 1/2 G&T - 00:10:28
Jasper Llewellyn, Beer - 00:10:28
Victor Tsui, Beer - 00:11:46
Bill O'Connor, Beer - 00:11:50
Neil Hutchison, Beer - 00:12:57
Richard Ettenfield, Beer - 00:13:02​

London XC Championships

Sunday 19th November, Parliament Hill​

 

Senior Women

Jojo Braine - 00:28:38

Emma Jones - 00:32:06

Susan Kennedy - 00:33:02

Senior Men

Kerr Millar - 00:37:55

Neil Hutchison - 00:38:01

Sam Sutherland - 00:38:39

Nick Stallman - 00:41:30

Bertie Miller - 00:45:08

Simon Brotherson - 00:46:54

Patrick Brennan - 00:47:09

Franco Genovese - 00:52:56

Grand Union Half

Sunday 13th November, Watford

Nicola Englishby - 2:06:56


XC Chiltern League #2

Saturday 12th November, Teardrop Lakes, Milton Keynes


UNDER 17 MEN

Nathan Barnard - 00:23:47

SENIOR WOMEN

Joanna Braine - 00:27:42
Emma Jones - 00:30:53
Danielle Howe - 00:32:48

SENIOR MEN

Jonny Suttle - 00:33:32
Neil Hutchison - 00:37:09
Sam Sutherland - 00:39:08
Matt Wooden - 00:44:36
Richard Byrne - 00:44:57
Franco Genovese - 00:51:48
William O'connor - 01:05:54

 

Dublin Marathon

Sunday 30th October, Dublin


Paul Jordan - 03:26:49

River Thames Half

Sunday 30th October, Walton-on-Thames


Franco Genovese - 02:00:50

Beachy Head Marathon

Saturday 29th October, Eastbourne

Nicola Englishby, 05:40:31

Liddiard Trophy

Saturday 29th October, Fryent Country Park


SENIOR MEN - 8K APPROX

1. Richard Goodman - Shaftesbury Barnet - 00:23:19
  2. Jake Shelley - Shaftesbury Barnet - 00:24:11
3. Jamie Dee (Aged 18) - Shaftesbury Barnet - 00:24:19
 
17. Johnny Suttle - 00:26:57
33. Kerr Millar - 00:28:32
42. Sam Sutherland 00:28:55
44. Neil Hutchison - 00:29:07
51. Michael Dmitrzak - 00:29:32
59. Matt Kitching - 00:30:26
77. Nicholas Stallman - 00:32:02
90. Stewart Bowring - 00:32:49
95. Reyan Smart - 00:33:12
110. Bertie Miller - 00:34:27
118. Richard Byrne - 00:35:27
121. Patrick Brennan - 00:36:12
125. Damian Bastick - 00:36:39
133. Charles Tatham - 00:38:52
138. Franco Genouese - 00:40:34

144  Finished
 


LIDDIARD TEAMS: EIGHT TO SCORE
1. Highgate Harriers - 147 
2. Thames   Valley Harriers - 202
3. Shaftesbury Barnet - 258
7. Queens Park Harriers - 463

11 Teams competed
 


NORTH OF THE THAMES TEAMS: FOUR TO SCORE
1. Shaftesbury Barnet Harriers   A - 27
2. Highgate Harriers  A - 32
3. Thames Valley Harriers A - 67
8. Queens Park Harriers  A - 150
16. Queens Park Harriers  B - 313
22. Queens Park Harriers  C - 498

25  Teams competed
 


NORTH OF THE THAMES TEAMS: SIX TO SCORE
1. Highgate Harriers A - 80
2. Shaftesbury Barnet Harriers A - 180
3. Thames Valley Harriers  A - 214
7. Queens Park Harriers A - 275

12 Teams competed
 


NORTH OF THE THAMES TEAMS: EIGHT TO SCORE
1. Highgate Harriers A - 147
2. Serpentine A - 349
3. London Heathside  A - 365
5. Queens Park Harriers  A - 463

9 Teams competed
 
 
SENIOR WOMEN - 5K APPROX
1. Naomi Taschimowitz - Shaftesbury Barnet - 00:16:19
2. Vicky Walker - Shaftesbury Barnet - 00:17:13
3. Alex Gounelas - Eton Manor - 00:17:31
 
14. Emily Godwin - 00:19:13
25. Joanna Braine - 00:21:21
45. Louise Hinshelwood - 00:23:56
46. Emma Jones - 00:23:59
54. Danielle Howe - 00:25:26
59. Alice Lester - 00:27:43
60. Susan Kennedy - 00:27:43

61 Finished
 


LIDDIARD TEAMS: THREE TO SCORE
1. Ealing, Southall and Middlesex A - 23
2. Serpentine  A - 28
3. Eton Manor  A - 40
9. Queens Park Harriers  A - 90
13. Queens Park Harriers  B - 170

13 Teams competed
 


NORTH OF THE THAMES TEAMS: FOUR TO SCORE
1. Ealing, Southall and Middlesex A  - 39
2. Eton Manor  A - 63
3. Highgate  Harriers   A - 83
8. Queens Park Harriers  A - 139

9   Teams competed

Greenwich Park 10k

Sunday 23rd October, Greenwich Park


​Franco Genovese - 00:55:28

XC Chiltern League #1
Saturday 15th October, Oxford


UNDER 20 WOMEN
45. Emily Godwin - 00:16:35

SENIOR WOMEN

156. Joanna Braine - 00:28:24
157. Emma Jones - 00:33:02
158. Susan Kennedy - 00:33:02

SENIOR MEN

276.- Kerr Millar - 00:31:22
277. Sam Sutherland - 00:35:40
278. Paul Scullion - 00:41:34
279. Richard Byrne - 00:42:03
280. Victor Tsui - 00:43:57
 

Great Eastern Half Marathon

Sunday 9th October, Peterborough


Nathan Pask - 01:16:28 PB

Oxford Half Marathon

Sunday 9th October, Oxford


Paul Scullion - 01:30:41

Royal Parks Half Marathon

Sunday 9th October, London


Nicola Englishby, 1:57:14 
Franco Genovese, 1:57:19 FT

North West London Young Athletes XC

Saturday 1st October, Perivale


U11 GIRLS 1200 METRES
16. Bella Swettenham - 00:07.00
19. Sofia Raez - 00:07.10
31. Ivy McLaughlin - 00:07.50
33. Amelia Swettenham - 00:07.55
35. Poppy McLaughlin - 00:08.05

U11 BOYS – 1600 METRES
29. Hamish Hand - 00:08.50
31. Joe French-Anderson - 00:08.58
38. Eddie Ridley - 00:09.26
46. Emmet Collis - 00:10.24
​ 
U13 BOYS – 2200 METRES
18. A. Quin - 00:11.22
22. N. Barnard - 00:11.32

U15 BOYS - 4000 METRES
7. Owen Quin - 00:13.37  
44. J. Morfgan - 00:18.35
46. T. Raez - 00:19.43

U17 MEN – 4700 METRES
8. N. Barnard - 00:16.19

Ealing Half Marathon

Sunday 25th September, Ealing


Johnny Suttle - 01:18:09.2
Sam Sutherland - 01:23:10.1 PB
Michael Dmitrazk - 01:23:51.9
Paul Scullion - 01:35:33.1
Jamie Galal - 01:37:08.1 First timer
Alban Millas - 01:47:10.6 PB
Charles Tatham - 01:49:01.1
Giovanni Giambasi - 01:50:52.2
Gildas Braine - 01:51:26.4
Joanna Braine - 01:51:26.2 PB
Emma Jones - 01:53:37.8 PB
Danielle Howe - 02:03:17.1
Nifa McLaughlin - 02:10:43:9


Run10

Sunday 18th September, Richmond Park


Sam Sutherland - 00:39:29
​Emma Jones - 00:52:38​

QPH Club Championships - 10,000M

Tuesday 13th September, WSC


SENIOR MEN
1. Nathan Pask - 00:35.20
2. Johnny Suttle - 00:36:41
3. Sam Sutherland - 00:38:28
4. Michael Dmitrzak - 00:39:31
5. Neil Hutchison - 00:41:06
6. Matt Kitching - 00:42:23
7. Rey Smart - 00:42:30
8. Maurice Quirke - 00:44:06
9. Richard Ettenfield - 00:44:29
10. Richard Byrne - 00:46:00
11. Alfie Van Den Bos - 00:46:13
12. Charles Tathum - 00:48:02
13. Yael - 00:51:15
Nathan Barnard (DNF)
Gildas Braine (DNF) 

SENIOR WOMEN
1. Emily Godwin - 00:47:36
2. Louise Hinshelwood - 00:53:20
3. Emma Jones - 00:53:50
Danielle Howe (DNF)


Race For Life Half Marathon

Sunday 4th September, Lee Valley


Alice Lester - 02:18:00 
Anne Marie Walsh - 02:09:00

Amanda Martin - 02:09:00
Shade Oshurinde - 02:29:00

 ​

Middlesex Championships 10k
Sunday 4th September, Victoria Park


23. Nathan Pask - 00:35:13 PB (2nd in Vet cat.)
70. Sam Sutherland - 00:38:05
73. Michael Dmitrzak - 00:38:13 
115. Nicholas Stallman - 00:40:30
244. Emma Jones - 00:50:22 PB

QPH Club Championships - 5,000M

Tuesday 30th August, WSC


Kerr Millar - 00:16:14
Nathan Pask - 00:16:50
Sam Sutherland - 00:17:47
Nathan Barnard - 00:18:29
Michael Dmitrzak - 00:18:42
Nick Stallman - 00:18:55
Owen Quin - 00:19:31
Alan Lawrenson - 00:19:32
Alfie van den Bos - 00:20:18
Matt (Guest) - 00:20:21
Tanasheh Abrahams - 00:21:29
Alex Quin - 00:21:29
Stewart Bowring - 00:21:39
Emily Godwin - 00:21:54
Juris (Guest) - 00:22:36
Charles Tatham - 00:23:04
Charlotte Tatham - 00:23:04
Richard Byrne - 00:23:28
James (not W.) - 00:24:41
Louise Hinshelwood - 00:24:59
Emma Jones - 00:25:10
Amanda Logan - 00:25:36

QPH Club Championships - 1,500M

Tuesday 23rd August, WSC


TBA

Richmond Park 10k

Sunday 21st August, Richmond Park


17. Paul Scullion - 00:44:08
42. Alban Millas - 00:49:20

Summer League #4

Sunday 14th August, Gunnersbury Park

2. Kerr Millar (Guest) - 00:34:35
3. Sam Sutherland - 00:37:18
14. Nicholas Stallman - 00:40:55
22. Richard Ettenfield - 00:42:31
24. Tanasheh Abrahams - 00:42:45
32. Alex Johnston - 00:43:51
39. Jamie Galal - 00:44:26
42. Maurice Quirke - 00:44:44
55. Emily Godwin - 00:46:24
58. Alban Millas - 00:46:44
78. Kathryn Harrington - 00:48:29
79. Charles Tatham - 00:48:32
96. Emma Jones - 00:51:32
114. James Walerych - 00:53:36
115. Louise Hinshelwood - 00:53:42
116. Jo Braine - 00:53:48
120. Adrian Boylan -  00:54:33
121. Tavi Cocis (Guest) - 00:55:06
122. Alan Lawrenson -  00:55:06
143. Amanda Martin -  00:58:29
144. Susan Kennedy -  00:58:30
154. John Walerych -  01:00:20
183. Sofia Ali - 01:07:06

Summer League #3

Sunday 24th July, Regent's Park


2. Johnny Suttle - 00:35.43
11. Sam Sutherland - 00:38.03
19. Stuart Hudson - 00:39.29
21. Alan Lawrensen - 00:40.16
23. Nathan Barnard - 00:40.19
24. Nicholas Stallman - 00:40.38
43. Paul Jordan - 00:43.11
48. - Tanasheh Abrahams 00:43.34
51. Richard Ettenfield - 00:43.39
71. Dan Levy - 00:45.32
94. Katherine Harrington - 00:48.33
114. Alban Millas - 00:50.04
115. Charles Tatham - 00:50.27
132. Phoebe Canatacuzino - 00:53.02
133. Danielle Howe - 00:53.13
136. Nicola Englishby - 00:53.25
142. Susan Kennedy - 00:53.50
145. Amanda Martin - 00:54.02
146. James Walerych - 00:54.04
152. Louise Hinchelwood - 00:55.00
153. Emma Jones - 00:55.01
154. Jo Braine - 00:55.14
157. Natalie Hall - 00:55.43
186. John Walerych - 01.01.21
192. Alys Ettenfield (Guest) - 01.05.58
198. Bill O’Connor - 01.11.17
​203. Joseph Mestrallet - 01.16.13

Race To The Stones

Saturday 16th July, The Ridgeway


70. Alan Lawrenson - 12:08:27
425. Paul Scullion - 16:19:17

Summer League #2

Sunday 10th July, Dulwich


Position and times in this 5 mile race, based on Dulwich Park clock
​(which there have been some questions about, but it's the positions not the times that count).
 
2. Johnny Suttle - 00:27.51 
4. Nathan Pask - 00:30.16 
10.Michael Dmitrzak - 00:31.18 
12. Nick Stallman - 00:31.57 
15. Nathan Barnard - 00:32.28 
22. Tanesheh Abrahams - 00:33.37 
27. John Quirke - 00:33.57 
49. Matt Winton (Guest) - 00:36.00 
50. - Jamie Galal - 00:36.07 
51. Madeleine Fforde - 00:36.09 
53. Daniel Levy - 00:36.18 
60. Emily Godwin - 00:36.56 
73. Eleanor Buck - 00:38.28 
76. Charles Tatham - 00:38.57 
83. Simon Godwin - 00:39.29 
85. Heather Clarke - 00:39.39 
86. Sophie Barnard - 00:39.42 
98. Phoebe Canatacuzino - 00:40.47 
100. Susan Kennedy - 00:41.14 
101. Jo Walton - 00:41.44 
103. Danielle Howe - 00:42.05 
105. James Walerych - 00:42.24 
113. Nicola Englishby - 00:43.04 
120. Jo Braine - 00:44.08 
121. Ann Marie Walsh - 00:44.08 
144. Alice Lester - 00:47.41 
149. John Walerych - 00:48.46 
157. Ingrid Sierra - 00:54.53 
161. Amanda Logan - 01.01.50

TENDERFOOT 
1. Owen Quinn
4. Alex Quinn

Ladies Relay 1st 
Men's Relay 2nd
 

British 10k

Sunday 10th July, London


51. Sam Sutherland - 00:37:57
1783. ​Emma Jones - 00:50:45

Summer League #1
Sunday 12th June, Harrow


Johnny Suttle - 00:35:08
Nathan Pask - 00:36:00
Sam Sutherland - 00:38:32
Michael Dmitrzack - 00:39:35
Nicholas Stallman - 00:39:42
Alan Lawrenson - 00:40:14
Paul Scullion - 00:41:36
Stewart Bowring - 00:42:13
Nathan Barnard - 00:43:17
Maurice Quirke - 00:44:43
Madeleine Fforde - 00:44:55
Richard Ettenfield - 00:45:41
Alban Millas - 00:47:37
Charles Tatham - 00:48:53
Kathryn Harrington - 00:48:55
Eleanor Buck - 00:48:56
Simon Godwin - 00:49:51
Phoebe Cantacuzzino - 00:50:30
Emma Jones - 00:52:32
Danielle Howe - 00:53:14
Nicola Englishby - 00:54:08
Louise Hinshelwood - 00:54:48
Laura Fairbanks - 00:55:57
Susan Kennedy - 00:57:05
Anne-Marie Walsh - 00:57:10
Amanda Martin - 00:57:14
John Walerych - 00:59:20
Alice Lester - 01:01:38
Shade Oshunride - 01:06:28
Ingrid Sierra - 01:06:30
William O'Connor - 01:12:14

Osterley 10k

Saturday 11th June, Osterley Park


1. Johnny Suttle - 00:35'39
14. Alan Lawrence - 00:40:20
16. Paul Scullion - 00:40:42
54. Madeleine Fforde - 00:45:16
227. Danielle Howe - 00:57:29

London Marathon

Sunday 24th April, London


Johnny Suttle - 02:43:54 PB Championship
Nathan Pask - 02:53:42 PB GFA
Sam Sutherland - 02:57:41 PB GFA
Gildas Braine - 02:59:51 PB GFA
Neil Hutchison - 03:04:47 PB GFA
Alan Lawrenson - 03:18:31
Eleanor Buck - 03:50:22
Emma Jones - 04:31:17 PB
Susan Kennedy - 04:56:56 (14th marathon!)
Bill O'Connor - 05:18:3 (Ever present)


Brighton Marathon

Sunday 17th April, Brighton


Nicholas Stallman - 03:18:57 (First timer!)
Joao Diogo - 04:12:29 (Provisional)
Laura Fairbanks - 04:17:00
Mark Conyers - 04:21:02
Nicola Englishby - 04:21:55 (First timer!)
Danielle Howe - 04:21:55
James Walerych - 04:44:42

Paris Marathon
Sunday 3rd April, Paris


12061 - Alban Millas - 03:54:13 (First timer)
​12545 - Paul Scullion - 03:55:27 (First timer)

North London Half

Sunday 20th March, Wembley


17. Johnny Suttle - 01:15:51
21. Nathan Pask - 01:16:36
179. Gez Medinger - 01:27:43
373. Matt Maltby - 01:31:35
3460. Alban Millas - 01:58:35
3878. Nicola Englishby - 02:03:01
3899. James Walerych - 02:01:08
4179. Danielle Howe - 02:03:08
4941. John Walerych - 02:10:43
5471. Bill O'Connor - 02:17:08
5765. Ingrid Sierra - 02:21:07 (First timer)

​Finchley 20
Sunday 13th March, Ruislip


​Sam Sutherland - 02:20:47
Nick Stallman - 02:31:40
Alban Millas - 02:53:32
Emma Jones - 03:07:58 
James Walerych - 03:10:20
Mark Conyers - 03:18:55
Nicola Englishby - 03:23:51


​Bath Half Marathon

Sunday 13th March


​Gildas Braine - 01:23:19
Neil Hutchison - 01:23:29
Madeleine Fforde - 01:38:42
Trevor Mathurin - 02:11:15


​Middlesex XC Masters

Sunday 13th March

​​
2. Nathan Pask - 00:35:22 

​​24. Michelle Ford - 00:32:52 (8th in age category)
27. Tim Muir - 00:40:10
101. Bill O'Connor - 00:44:10 (6th in age category)

Silverstone Half Marathon
Sunday 13th March


​​Paul Scullion - 01:29:41
Alan Lawrenson - 01:49:14 (with a 7kg backpack)


Watford Half Marathon

Sunday 7th February, Cassiobury Park, Watford


Sam Sutherland - 01:24:06 PB
Gildas Braine - 01:24:34 PB
Alban Millas - 01:55:03 PB
Emma Jones - 02:02:36 PB
Nicola Englishby - 02:07:38
​James Walerych - 02:09:54
John Walerych - 02:13:38

Chiltern League #5 2015/2016
​Saturday 13th February, Campbell Park, Milton Keynes

53. Richard Davies - 00:38:35

80. Andy Angus - 00:42:44

92. Alban Millas - 00:45:49

105. William O'connor - 00:55:28

SEAA Cross Country Main Championships
Saturday 30th January, Parliament Hill, London

SENIOR MEN

257. Nathan Pask - 01:01:00

672. Nick Stallman - 01:11:17

724. Paul Jordan - 01:13:07

851. Richard Davies - 01:17:36

863. Stewart Bowring - 01:17:56

910. Andy Angus - 01:21:35

E+03. Alban Millas - 01:34:00

SENIOR WOMEN

223. Madeleine Ford - 00:40:11

243. Eleanor Buck - 00:40:45

Fred Hughes 10 miler
Sunday 24th January , St Alban's


52. Gildas Braine - 01:05:04
131. Paul Scullion - 01:10:43
574. Anne-Marie Walsh - 01:36:01
543. Phoebe Cantacuzino - 01:36:04
601. Susan Kennedy - 01:37:26
602. Amanda Martin - 01:37:20
698. Shade Oshunrinde - 01:49:51
700. Amanda Logan - 01:50:24


Chiltern League #4 2015/2016​

​Saturday 16th January, Wigmore Park, Luton

SENIOR MEN

4. Jonny Suttle - 00:38:33

68. Richard Davies - 00:52:54

99. Alban Millas - 01:00:30

109. William O'Connor - 01:20:00

SENIOR WOMEN

7. Sophie Barnard - 00:27:35

19. Eleanor Buck - 00:30:13

45. Danielle Howe - 00:33:23

Contact us: